آموزشی, آفات و بیماری

پشه سیاه گلدان و بهترین سم برای از بین بردن مگس سیاه

lazy

پشه سیاه گلدان یکی از حشرات پر آزار خونه ها شده که کنترلش در صورت عدم درمان بسیار سخت میشه.مگس سیاه آفتی به اندازه مگس میوه هست که عمدتاً به گیاهان آپارتمانی داخلی آسیب میزنه. پشه های بالغ جذب رطوبت خاک گلدان میشن و تخم های خود را روی مواد آلی موجود در نزدیکی سطح خاک میزاره. همین ابتدای کار میخوام بهترین سم برای از بین بردن پشه گلدان رو بهت معرفی کنم.

شاید قبلش این سوال تو ذهنت هست که علت وجود پشه های ریز سیاه در خانه چیه؟ بهت تبریک میگم جای درستی اومدی. بهترین و موثرترین روش 100 درصدی که خودم تست کردم بارها همین سم بوده، سم گرانول استار کل جی هست. حالا از خودت میپرسی سم گرانول استار کل جی چیست؟ قبلش توصیه میکنم مقالشو مطالعه کن تا در ادامه کلا در مورد پشه سیاه صحبت کنیم.

پشه سیاه گلدان یک آفت رایج است که می‌تواند به گیاهان و خزانه کاکتوس صدمه بزند. این حشرات کوچک و تیره‌رنگ هستند و اغلب در حال پرواز در نزدیکی سطح خاک مرطوب دیده می‌شوند. درحالی‌که پشه‌های سیاه بالغ برای گیاهان مضر نیستند، لاروها می‌توانند آسیب‌های شدیدی مخصوصا به خزانه کاکتوس ایجاد کنند. لارو این موجود کوچک موذی در خاک‌های خیلی مرطوب زندگی کند. عادات تغذیه لارو می‌تواند به ریشه‌های گیاه و طوقه خزانه آسیب برساند. در ادامه مطلب روش‌هایی برای پیشگیری و معرفی بهترین سم پشه سیاه گلدان را به شما ارائه می‌دهیم پس با ارم کاکتوس همراه باشید.

دقت کنید بیشترین خسارتی که پشه سیاه به گیاه شما وارد می‌کند از طریق لاروهایی این حشره است. پشه سیاه در خاک‌های مرطوب تخم‌گذاری می‌کند و به‌محض خارج‌شدن لارو از تخم، شروع به تغذیه از ریشه و طوقه گیاه مخصوصاً جوانه‌های کاکتوس می‌کند. زمانی که لارو حشره از ریشه گیاه تغذیه می‌کند، شروع فعالیت قارچ آغازگر یک پروسه چندماهه و در نهایت رشد و توسعه قارچ در سراسر گیاه است.

پشه سیاه گلدان چیست؟

پشه ریز گلدان آفت حشره‌ای به‌اندازه مگس میوه است که عمدتاً گیاهان آپارتمانی و خزانه کاکتوس را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. گروه‌های بالغ که جذب رطوبت خاک گلدان می‌شوند، تخم‌های خود را (تا حدود 200 عدد) روی مواد آلی نزدیک سطح خاک می‌گذارند. پس از حدود سه روز، تخم‌ها به لاروهایی تبدیل می‌شوند که برای تغذیه از قارچ‌ها و مواد گیاهی در حال پوسیدگی در خاک فرو می‌روند. دوهفته پس از آن، پشه سیاه بالدار از خاک بیرون می‌آیند تا این روند را تکرار کنند. پشه‌ سیاه گلدان حدود یک هفته زندگی می‌کنند.

لارو پشه سیاه از قارچ‌ها و مواد آلی موجود در خاک تغذیه می‌کند، اما بیشتر از ریشه، ساقه و برگ گیاه نیز تغذیه می‌کند. لاروها همچنین به‌عنوان انتشار قارچ‌های بیماری‌زا شناخته شده‌اند. در صورت حمله به گیاهان یا کاکتوس‌های کوچک در خزانه باعث کاهش رشد شود و در صورت عدم مبارزه و کنترل به‌طورکلی کاکتوس شما را از بین برد.

پشه سیاه خاک گلدان که در لاتین به اسم Fungus Gnat برای انسان کاملاً بی‌ضرر هستند، زیرا نمی‌توانند نیش بزنند و بیماری را گسترش نمی‌دهند. آنها می‌توانند برای گیاهان آپارتمانی مشکل‌ساز شوند، بحران زمانی است که جمعیت آنها خیلی زیاد می‌شود و لاروهای آنها شروع به تغذیه از ریشه‌های نازک گیاهان می‌کنند.

نحوه شناسایی پشه سیاه گلدان

پشه سیاه گلدان

 اندازه: پشه‌های سیاه بالغ کوچک هستند. اندازه آنها از حدود 1/16 تا 1/8 اینچ در طول (1.5 تا 3 میلی‌متر) متغیر است که تقریباً به‌اندازه یک مگس میوه است. طول لارو پشه ممکن است تا 1/8 اینچ باشد.

شکل ظاهری: پشه سیاه گلدان به رنگ سیاه مایل به خاکستری هستند و بال‌هایی خاکستری یا شفاف دارند. پاهای بلند و شاخک بلند آن‌ها ظاهری شبیه پشه به آن‌ها می‌دهد، اگرچه اندازه آن‌ها بسیار کوچک‌تر است. در مقایسه با مگس میوه، پشه‌های سیاه بدن نازک‌تری با پاها و شاخک بلندتر دارند. لاروها دارای سر کوچک و سیاه‌رنگ و بدنی نازک، سفید یا شفاف هستند.

فعالیت: پشه‌ سیاه بیشتر وقت خود را روی سطح خاک گیاهان گلدانی می‌گذرانند، اما ممکن است در اطراف لبه بیرونی گلدان یا نزدیک سوراخ‌های زهکشی نیز پرواز کنند. آنها زیاد تمایل به پرواز ندارند، بنابراین تمایل دارند در امتداد خاک راه بروند و فقط در فواصل کوتاه پرواز کنند. پرواز آنها نامنظم است و بسیار کندتر از مگس میوه هستند و در هنگام پرواز بیشتر شبیه پشه عمل می‌کنند.

آسیب پشه سیاه گلدان:

پشه سیاه ریز به طور معمول به گیاهان آسیب نمی‌رسانند. فقط لارو پشه سیاه به گیاه و ریشه آسیب میزند. بااین‌حال، اگر جمعیت آنها از کنترل خارج شود، لاروها ممکن است شروع به تغذیه از ریشه گیاهان کنند و آسیب قابل‌توجهی ایجاد کنند. این امر به‌ویژه برای گیاهان جوان، مانند نهال‌ها که فقط چند ریشه ظریف دارند، بسیار مضر است. پشه خاک گلدان همچنین قادر به پخش پاتوژن گیاهی هستند که باعث میرایی و مرگ نهال‌ها می‌شود.

آسیب پشه سیاه شبیه به سایر مشکلات مربوط به ریشه، مانند پوسیدگی ریشه، ظاهر می‌شود. برگ‌های پایینی ممکن است زرد شده و ریزش کنند و رشد گیاه ممکن است کند شود یا به طور کامل متوقف شود. در موارد بسیار بد، پژمردگی کل گیاه ممکن است رخ دهد و به دنبال آن در صورت آسیب شدید ریشه‌ها، گیاه از بین می‌رود.

چرخه زندگی پشه سیاه:

چرخه زندگی پشه سیاه

رشد پشه سیاه گلدان از چهار مرحله مختلف تشکیل شده است: تخم، لارو، شفیره و بالغ نر و ماده. مرحله لاروی اغلب به‌عنوان سن نامیده می‌شود. هرساله نسل‌های متعددی از پشه‌ها تولید می‌شود. ماده‌های بالغ تخم‌های زرد مایل به سفید را به‌صورت جداگانه یا به‌صورت دسته‌ای در شکاف‌ها روی سطوح و در بقایای آلی و مرطوب می‌گذارند.

پشه‌ها ترجیح می‌دهند روی قارچ درحال‌رشد تخم بگذارند. هنگامی که گیاهان در داخل خانه قرار می‌گیرند، تخم‌ها در طول سال گذاشته می‌شوند. لاروها قبل از شفیره شدن در نزدیکی سطح خاک در اتاقک‌های نخ تقریباً به دوهفته برای تغذیه نیاز دارند. پشه‌ها بین سه تا هفت روز در مرحله شفیرگی باقی می‌مانند. زمانی که یک پشه بالغ می‌شود، طول عمر تقریباً هشت روز است.

رشد از تخمک تا بزرگسال سه تا چهار هفته طول می‌کشد. طول عمر خاص بستگی به دما دارد. با کاهش دما، زمان لازم برای توسعه افزایش می‌یابد. تولید یک نسل کامل از حشرات تقریباً 17 روز طول می‌کشد اما تحت‌تأثیر دما قرار می‌گیرند. آب‌وهوای گرم‌تر باعث توسعه سریع‌تر می‌شود، به این معنی که تعداد نسل‌های تولید شده در یک سال به‌شدت افزایش می‌یابد.

 

آفت پشه قارچی (Bradysia spp.) است. لارو این موجود کوچک موذی دوست دارد در خاک‌های خیلی مرطوب زندگی کند. عادات تغذیه لارو آنها می‌تواند به ریشه‌های گیاه آسیب برساند، حتی نهال‌ها یا گیاهان کوچک را از بین ببرد.

سم گرانول استارکل جی

شکل ظاهری پشه سیاه گلدان:

  • ظاهر: شبیه پشه اما بسیار کوچک‌تر
  • اندازه حشره بالغ: متوسط طول 3 میلی‌متر یا 1/8 اینچ
  • رنگ: قهوه‌ای تیره یا سیاه مایل به خاکستری
  • شکل بدن: پاهای بلند؛ آنتن‌های بلند و تقسیم شده؛ بال‌های شفافی که روی پشت خود جمع می‌شوند (هنگام استراحت)
  • رفتار: پروازهای ضعیفی که نمی‌توانند زیاد جابه‌جا شوند. بیشتر شبیه پریدن است تا پرواز کردن. پشه‌های سیاه گلدان شبیه پشه‌های کوچک به نظر می‌رسند اما برخلاف پشه‌ها انسان و حیوانات را نیش نمی‌زنند.
  • لارو: لارو پشه سیاه بدنی شفاف و سرهای سیاه براق دارند. طول آنها حدود 1/4 اینچ (6.3 میلی‌متر) یا دوبرابر طول حشره بالغ است.

لاروها به‌سختی قابل تشخیص هستند، زیرا کوچک هستند (طول 4 تا 5 میلی‌متر)، سفید تا نیمه شفاف هستند و در خاک یا مخلوط گلدان زندگی می‌کنند. معمولاً در 10 سانتی‌متر بالای خاک یافت می‌شود، لاروها از طیف وسیعی از مواد آلی از جمله ریشه گیاهان، ساقه‌های نرم نهال و پایه قلمه‌ها تغذیه می‌کنند. آنها می‌توانند باعث پژمردگی و رشد آهسته گیاهان به‌خصوص گیاهان کوچک برگ نرم شوند. نهال‌ها و قلمه‌هایی که ریشه‌های کمتری دارند و می‌توانند توسط لاروهای گرسنه کاملاً از بین بروند، در معرض بیشترین خطر هستند. لاروها همچنین بیماری‌های مختلفی مانند فیتوفتورا، ریزوکتونیا، ورتیسیلیوم و غیره را منتشر می‌کنند.

 

آسیب ناشی از پشه سیاه گلدان

علائم گیاهی که نشان دهنده پژمردگی قارچی است به صورت پژمردگی ناگهانی، از دست دادن بنیه، رشد ضعیف و زرد شدن دیده می شود. با آلودگی شدید، بخش قابل توجهی از گیاهان ممکن است از بین بروند.

شمعدانی ها
بنفشه آفریقایی
میخک
زاموفیلیا

علت بوجود آمدن پشه در گلدان:

مشکلات مربوط به پشه‌ها معمولاً به دو دلیل در اواخر پاییز یا در ماه‌های زمستان رخ می‌دهد. اول، گیاهان آپارتمانی که در بیرون از خانه نگهداری می‌شوند، زمانی که دما گرم‌تر است، اغلب محل پرورش پشه‌ها هستند. دوم، اگر این گیاهان به داخل بازگردانده شوند، معمولاً جمعیت افزایش می‌یابد زیرا دما گرم‌تر شده و زمینه برای فعالیت و زادوولد پشه بال‌دار آغاز می‌شود. از طرفی علت وجود پشه های ریز سیاه در خانه بستر همیشه مرطوب خاک بخاطر آبیاری زیاد گلدان می باشد. همیشه سعی کنید سطح خاک گلدان را خشک نگه دارید، این کار باعث می‌شود که پشه سیاه گلدان راحت تخمگذاری نکند.

راه‌های پیشگیری و درمان پشه سیاه گلدان:

پشه سیاه گلدان- ارم کاکتوس

پیشگیری از پشه سیاه گلدان به این صورت است اولاً شما نباید هر گلدان یا گیاه جدید که خریداری می‌کنید را وارد گلخانه یا کنار گیاهان خودتان قرار بدید. پشه‌های سیاه در گلخانه‌ها بسیار رایج هستند، بنابراین هر جا که گیاهی بخرید، این احتمال وجود دارد که در خاک پنهان شوند و وارد مجموعه شما شود. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

گیاهان را قبل از خرید یا آوردن آنها به خانه به‌دقت بررسی کنید. اگر شک دارید یا متوجه وجود آفت پشه سیاه شدید، از جای دیگری خرید کنید.
اطمینان حاصل کنید که گلدان شما زهکشی خوبی دارد و ظروف شما دارای سوراخ‌های زهکشی کافی هستند. آب را در زیر گلدانی قرار ندهید زیرا رطوبت بالا عامل اصلی هجوم آوردن پشه سیاه برای تخم گذاری . تکثیر شدت است. بر اساس نیاز گیاه خود آبیاری کنید.

نکته مهم: آبیاری بیش از حد گیاهان و خاک غرق در آب دو شرایط رایجی هستند که قارچ‌ها را پرورش می‌دهند و پشه‌های قارچی یا پشه سیاه را به گیاهان گلدانی جذب می‌کنند. برای زنده ماندن، لاروها باید غذا بخورند و این ممکن است شامل تغذیه از ریشه گیاه و موهای ریشه در خاک یا ساقه نهال‌ها باشد.

خشک نگه‌داشتن خاک گلدان:

پشه‌های سیاه به دنبال خاک مرطوب هستند، بنابراین اجازه دهید گیاهان آپارتمانی شما کمی بین دو آبیاری خشک شوند، می‌تواند هجوم این حشرات را کند یا متوقف کند. اجازه دهید قبل از آبیاری مجدد، قسمت بالایی خاک خشک شود و سعی کنید تاحدامکان بین دو آبیاری فاصله داشته باشید. اگر خاک روی سطح خشک باشد، ممکن است پشه‌ها از تخم‌گذاری منصرف شوند.

درمان مگس سیاه گلدان:

استفاده از کارت زرد:

این تله‌ها از یک کارت زردرنگ با یک چسب چسبنده تشکیل شده است. زمانی که به‌صورت مربع‌های کوچک بریده می‌شوند و مستقیماً روی خاک قرار می‌گیرند یا درست بالای گیاه متصل می‌شوند بیشترین تأثیر را دارند. پشه‌های بالغ پرواز می‌کنند یا روی کارت می‌خزند و در چسب به دام می‌افتند. پشه سیاه گلدان جذب رنگ زرد می‌شوند، بنابراین به‌جای کارت‌های آبی از کارت‌های چسبناک زرد استفاده کنید. هر دو را می‌توان در اکثر فروشگاه‌های کود و سم و یا آنلاین خریداری کرد.

پوشاندن سطح خاک گلدان با شن و ماسه:

برخی از افراد گزارش می‌دهند که پوشاندن خاک گیاه آپارتمانی خود با یک‌لایه (حداقل 3/4 اینچ ضخامت) شن از دسترسی پشه سیاه گلدان به خاک و تخم‌گذاری جلوگیری می‌کند. این می‌تواند یک بازدارنده مؤثر در صورت استفاده همراه با سایر روش‌های پیشگیری ذکر شده در بالا، به‌ویژه پوشاندن سوراخ‌های زهکشی باشد.

اگر خزانه کاکتوس شما درگیر پشه سیاه شد اولین کار نصب کارت زرد در اطراف خزانه یا داخل کناره‌های گلدان کارت زرد را بریده و قرار دهید تا حشرات بالغ در چسب زرد به دام بیفتد و نتواند تخم‌ریزی کند. در مرحله بعدی ریختن شن و ماسه روی سطح بستر کشت کاکتوس هست. رختن شن و ماسه بسیار به کاهش جمعیت مگس سیاه گلدان کمک می‌کند.

بیشترین خسارت در مرحله لارو این حشره رخ می‌دهد.

 

مگس سیاه گلدان

چگونه پشه های ریز را از بین ببریم؟

در این مرحله وقتی گلدان یا خزانه شما آلوده شد ممکن است دیگر با روش‌هایی که ذکر شد این مگس سیاه و مخصوصاً لاروها از بین نرود. بهترین روش برای ازبین‌بردن پشه سیاه گلدان، استفاده از سم گرانول استارکل جی starkle G به طور تضمینی تمامی لاروها و حتی تریپس ها را از بین می‌برد. این سم ساخت کشور ژاپن هست و کیفیت فوق‌العاده بالایی دارد. اگر از گیاهان خاص و کلکسیونی باارزش استفاده می‌کنید از این سم فوق حرفه‌ای می‌توانید جهت دفع آفات و حشرات مخصوصاً لارو مگس سیاه استفاده کنید.

تجربه شخصی خودم در خزانه کاری بذر کاکتوس که خسارت سنگینی از لارو مگس سیاه به من وارد شد گواهی بر اثر فوق‌العاده درمانی این سم دارد. هیچ‌گونه جنبه تبلیغاتی ندارد. من بارها از سم و حشره‌کش‌های مختلف از جمله دورسپان، دیازینون، و چندین سم قوی لامبادا برای ازبین‌بردن این آفت استفاده کردم و در نهایت از سم دلتامترین استفاده کردم که بیشترین تأثیر را در نابودی لارو داشت؛ ولی بعد از 3 روز دوباره لاروها در خزانه پدیدار شد.

علت آن وجود تخم‌ها در خاک بود. البته تمامی این سم‌ها تأثیر صددرصد در نابودی آفت نداشت حتی باعث مشکلاتی در خزانه و قارچ زدگی و خسارت بسیار بالا در خزانه کاکتوس شد. در نهایت از سم گرانول استارکل جی استفاده کردم و دیگر تا الان به‌هیچ‌عنوان آفت پشه سیاه در گلخانه مشاهده نشد.

بهترین سم برای از بین بردن پشه گلدان:

تجربه شخصی خودم تعداد زیاذی از برند های مختلف استفاده کردم مثل سم آبامکتین، کــلرپـیریـفوس، دیازینون هم گرانول هم مایع، دلتامترین، دیمتوات، فن پروپاترین و در نهایت سم قوی لامبادا که همه این موارد در زراعت و درختان استفاده میشه اثر 70 الی 90 درصدی در نابودی این حشره دارد. در مورد من که کشت خزانه کاکتوس و گیاهان حساس انجام دادم به هیچ عنوان کار ساز نبود و باعث خسارت جبران ناپذیری به خزانه کاکتوس شد. هر چند بعد از سمپاشی حدودا 90 در صد لاور حشره از بین رفت ولی تخم حشره به هیچ عنوان از بین نرفت و 2 روز بعد خزانه مجدد پر شد از لاور حشره و خود پشه سیاه.

آخرین مرحله استفاده از سم گرانول استارکل جی که به الماس لقب گرفته است. این تنها سمی هست که به طور تخصصی بر روی بسیار از حشرات مضر از جمله پپشه سیاه بالدار کار ساز است. و این سم گرانول 30 الی 45 روز به طور مسمتر در خاک دوام خود را حفظ کرده و هر لاروی از تخم خارج شود از بین رفته و تمامی حشرات ریشه کن می شود.

پیشنهاد ویژه: برای خرید سم گرانول استارکل جی تماس بگیرید

تماس بگیرید

جهت آشنایی و شناخت این الماس صورتی مقاله مربوط به سم گرانول استار کل جی را کامل مقاله کنید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *