آموزشی, کود و سم

بهترین کود کاکتوس چیست؟ چه زمانی و چطور کود بدهیم؟

بهترین کود کاکتوس

بهترین کود کاکتوس چیست؟ کاکتوس ها گیاهان بیابانی هستند که برای رشد و بقا در شرایط خشک و نیمه خشک سازگار هستند. در اغلب موارد، این مناطق دارای مواد مغذی کمی هستند. به همین دلیل یک تصور غلط وجود دارد که کاکتوس در هنگام رشد در خانه نیازی به کود ندارد. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. همان‌قدر که کاکتوس در مناطقی با مواد مغذی و آب محدود رشد می‌کند، به کمی کود نیاز دارد تا سالم‌تر، قوی‌تر و شکوفاتر شود.خاکی که کاکتوس در آن رشد می کند از لحاظ دارا بودن مواد مغذی بسیار حایز اهمیت است. در ادامه با ارم کاکتوس همراه باشید تا نکات مهمی در باره کود کاکتوس به شما بگویم.

کود گرانول و سم گرانول

بنابراین، بهترین کود کاکتوس چیست؟ به طور کلی کاکتوس ها نیازی به ترکیبات خاص و جادویی از کود ندارد،دقت کنید که می توان از کود های ارگانیک نیز استفاده کرد و نتیجه گرفت، ولی برای شمایی که تخصصی روی کاکتوس های کلکسیونی و با ارزش کار میکنید، بهتر است از نوآوری های جدید که پیشگامان این صنعت هستند برای رشد بهتر در تولید و پروش استفاده کنید. شعار ICL که یکی از کمپانی های بسیار قدرتمند در صنعت تولید کود های تخصص برای تمامی گیاهان است، گفته ” با کمتر، بیشتر و بهتر رشد کنید. ” یکی از فناوری های جدید در تولید کود های پیشرفته و هوشمند کود های گرانول اسموکوت Osmocote که مفصل در مقالات بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

در گذشته بدلیل نبود کود های تخصصی که برای کاکتوس فرموله شده است، به اجبار از کود های معمولی زراعی استفاده می شد. کود های زراعی مثل NPK 20-20-20 یا NPK 12-12-36 و سایر کود های مشابه… در حالت کلی و تجربه شخصی من که سال ها قبل از کود های زراعی استفاده میکردم در دز های کم و کنترل شده و تعداد دفعات کمتر مشکلی ایجاد نمیکرد. ولی در مصرف دز های بالا و تکرار آن، صدمات جبران نا پذیری به گیاه وارد میکرد از جمله ضعیف شدن بافت گیاه و حمله آفت و بیماری های قارچی.. ترک خوردن به علت ورود حجم بالا از کود و مشکلات دیگر…

در این مقاله به بررسی بهترین کود کاکتوس ها با توجه به ویژگی ها، اهمیت و نحوه استفاده از آنها می پردازیم.

 

 

بهترین کود کاکتوس

اهمیت کود در کاکتوس

به عنوان یک علاقه‌مند به کاکتوس‌ها، می‌دانید که این ساکولنت با دما، هوا، آب و خاک مناسب رشد می‌کند، اما آیا این همه داستان است؟ هر چند وقت یکبار ممکن است با صحبت هایی در مورد کود مواجه شوید. آیا کاکتوس به کود نیاز دارد؟ ممکن است پاسخ به این سوال ساده نباشد زیرا در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر کاکتوس‌ها در بیابان‌های برهوت زنده می‌مانند، در مورد کاکتوس‌های داخل گلخانه یا منزل نمی‌توان چنین گفت. شما می خواهید کاکتوس شما سالم، قوی و شاداب باقی بماند. اینجاست که اهمیت بهترین کود کاکتوس مشخص می شود.

یک کود کامل، تقویت کننده عالی برای گیاه شما است تا بهتر رشد کرده و گلدهی کند و به راحتی با سایر تنش های محیطی مقابله کند. کود کاکتوس را می توان با مخلوط کردن آن در خاک ( کود گرانول کاکتوس )، یا شکل مایع مصرف کرد.

اهمیت کود NPK برای کاکتوس

کاکتوس به یک ترکیب متعادل از NPK برای کمک به رشد خود نیاز دارند. به این ترتیب، نیتروژن، پتاسیم و فسفر از اهمیت بالایی برای کاکتوس برخوردار است. نیتروژن به کاکتوس کمک می کند تا سالم تر و قوی تر رشد کنند. این به معنای رنگ های روشن تر و برگ های روشن تر، بزرگ تر است. این به نوبه خود باعث افزایش طول عمر گیاه می شود.

از سوی دیگر، پتاسیم برای گلدهی کاکتوس بهترین عملکرد را دارد زیرا باعث شکوفایی بهتر و در نهایت بهبود تولید میوه می شود. در نهایت فسفر به گیاهان کاکتوس کمک می کند تا با بیماری ها مبارزه کنند و در طول عمر خود سالم بمانند. یکی از مزیت های داشتن بهترین کود کاکتوس تغذیه اصولی گیاهان شماست. قابل ذکر است که کاکتوس در زیستگاه طبیعی خود چندان تحت تأثیر بیماری ها قرار نمی گیرد، اما در محیط خانه و گلخانه گیاه گلدانی نسبت به بیماری ها و آفات حساس است.

بهترین کود گیاهان

کوددهی بیش از حد می تواند منجر به رشد سریع ساقه های ضعیف شود، کوددهی کم می تواند باعث کمبود تغذیه شود.

 

اهمیت اسید هیومیک، پروبیوتیک ها و میکوریزا در کودهای کاکتوس

کاکتوس برای نیازهای غذایی خود به ترکیبات آلی ساده نیاز دارد. در این راستا، اسید هیومیک به عنوان کاتالیزور عمل می کند که مواد معدنی را به ترکیبات آلی ساده تجزیه می کند. این امر دسترسی آسان تر به چنین ترکیباتی را برای نیازهای تغذیه ای کاکتوس شما تضمین می کند. علاوه بر این، اسید هیومیک همچنین تضمین می کند که سموم ناخواسته در خاک خنثی شده و توسط گیاه جذب نمی شوند.

از سوی دیگر، اَتلس میگوید: پروبیوتیک ها میکوریزا با گذشت زمان، محتوای مواد مغذی خاک و توانایی آن برای حفظ رشد گیاه برای مدت طولانی تری بهبود می یابد. این رابطه همزیستی به بهبود وضعیت خاک در طول زمان کمک می کند. با توجه به اینکه کاکتوس ها عمر طولانی تری دارند، این امر مفید است. پس اگر بهترین کود کاکتوس را نیز استفاده کنید فاکتور های دیگری نیز برای حداکثر جذب باید فراهم باشد.

پروبیوتیک خاک

پروبیوتیک ها نه تنها به سیستم گوارش انسان کمک می کنند، بلکه به حفظ محتوای مواد مغذی خاک نیز کمک می کنند.

نکته مهم:

با این حال، به عنوان یک هشدار و احتیاط، از کود های مرسوم بازاری برای کاکتوس خود استفاده نکنید. به همان اندازه که ممکن است ترکیبات مشابهی داشته باشند، محتوای نیتروژن بالایی دارند که می تواند برای کاکتوس شما مضر باشد. محتوای بالای نیتروژن رشد رویشی را تسریع می‌کند و وقتی روی گیاهان کاکتوس اعمال شود نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

بهترین فصل برای استفاده از کود کاکتوس

شما ممکن است بهترین کود کاکتوس را داشته باشید، اما اگر زمان مناسبی از کود استفاده نکنید، نتیجه نخواهید گرفت. هنگام برنامه ریزی برای تغذیه کاکتوس، شرایط آب و هوایی و پیشرفت رشد کاکتوس را در نظر داشته باشید. معمولاً کاکتوس ها در طول زمستان رشد آهسته ای را تجربه می کنند که ممکن است بهترین زمان برای کود دادن نباشد.

کود دهی کاکتوس باید زمانی انجام شود که گیاه به طور فعال در حال رشد است. انجام این کار به جلوگیری از انباشت نمک های سمی در خاک کمک می کند. ترجیحاً در طول ماه های تابستان است. با این حال، اگر از کودهای ارگانیک واقعی مانند کود کمپوست استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز به نگرانی بیش از حد در مورد زمان بندی داشته باشید، زیرا این کودها می‌توانند مدت طولانی‌تری در خاک باقی بمانند و فقط در صورت نیاز توسط گیاه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. پس در زمان استفاده از کود بسیار مهم است. حتی اگر بهترین کود کاکتوس را در زمان درست استفاده نکنید نتیجه مطلوب نخواهید داشت.

چرا کاکتوس ها کودهای آلی را ترجیح می دهند؟

همانطور که قبلاً گفتیم، یک کاکتوس به کود با دوزهای کمتر NPK نیاز دارد. بر این اساس، کود آلی بهترین عملکرد را دارد زیرا حاوی دوزهای کمتری از NPK است. علاوه بر این، مواد مغذی حاصل از کودهای آلی مدت زمان بیشتری در خاک باقی می مانند. این به کود زمان کافی می دهد تا به صورت همزیستی با خاک کار کند تا گیاه را بهتر تغذیه کند.

کود آلی همچنین ترکیبات مفیدی را به کاکتوس‌های شما ارائه می‌کند که می‌توانند به‌طور طبیعی در صورت نیاز گیاه توسط گیاه جذب شوند. ولی برای رشد عالی و گلدهی بهتر و مقاوم شدن به آفات و بیماری ها، توصیه می کنیم از کود های تخصصی کاکتوس که کشور های پیشرو در این صنعت نیز به طور حرفه ای از این کود ها استفاده می کنند.

بهترین کود کاکتوس چیست؟

  1. کود آلی، کمپوست یا ارگانیک
  2. کود گرانول کاکتوس

ثابت شده است که کود کمپوست حاصل از چرای حیوانات مانند بز، گوسفند، اسب و گاو بهترین کود برای کاکتوس است. این نوع کود دیر تجزیه می شود و مدت طولانی تری در خاک باقی می ماند و در نتیجه گیاه را برای مدت طولانی تری سالم تر و پربارتر نگه می دارد.

کود حیوانی برای کاکتوس

کود کمپوست از بز، گوسفند، اسب و گاو موثرترین کود برای کاکتوس های بیرون و داخل خانه است.

کود کمپوست به دلیل بوی قوی و ماندگارش برای کاکتوس در فضای باز ایده آل است. با این حال، هنوز هم می تواند برای گیاهان سرپوشیده که نیازی به توجه مکرر ندارند فقط با ترکیب مناسب کار کند. این کود با آزادسازی محتوای کربن مفید، احیای ترکیب خاک و بهبود هوادهی برای رشد بهتر گیاه عمل می کند.

برای کسانی که دسترسی به کود های دامی ندارند و یا از بوی بد کود های دامی و سموم فراری هستن، بهترین گزینه خرید کود کاکتوس برای کاکتوس های خاص و گیاهان آپارتمانی در فضای بسته منزل یا گلخانه است. مزیت بسیار عالی این کود های تخصصی بدون بو بودن آنهاست که به راحتی میتوانید در داخل منزل استفاده کنید.

2. کود گرانول کاکتوس

NPK
این حروف به نسبت نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) اشاره دارد که برای تشکیل کود استفاده می شود. نسبت های مختلف این عناصر شیمیایی به طرق مختلف برای کاکتوس مفید خواهد بود، بنابراین لازم است عملکرد هر یک را درک کنید.

از نیتروژن برای کمک به رشد بیشتر و قوی تر گیاهان و در عین حال رشد شاخ و برگ بهتر استفاده می شود. شاخ و برگ بهتر با جذب نور خورشید و مواد مغذی بیشتر برای افزایش طول و کیفیت زندگی گیاه به گیاه کمک می کند. با این حال، در مورد تغذیه کاکتوس ها، بهتر است از کودهایی استفاده کنید که نیتروژن کمی دارند. یکی از بهترین کود کاکتوس کود گرانول 13-13-13 (NPK) ، کود گرانول 13-13-14 (NPK) و کود گرانول 14-14-14 (NPK) میتواند بسیار برای گیاهان شما مفید باشد.

فسفر برای تقویت رشد در سیستم ریشه گیاه استفاده می شود. همچنین به گیاه در مبارزه با بیماری ها کمک می کند.

پتاسیم برای تشویق شکوفه ها و میوه ها به رشد استفاده می شود. اگر کاکتوس شما می تواند گل دهد، این یک عنصر ضروری برای استفاده در طول فصل رشد آن است.

توجه کنید حتی اگر بهترین کود کاکتوس را در اختیار گیاه قرار دهید، ولی در زمان اشتباه مصرف کنید هیچ نتیجه مطلوب نخواهید گرفت. حتی برعکس ممکن است به گیاه شما آسیب بزند.

بهترین کود کاکتوس چیست؟

کود گرانول کند رهش یا کود NPK مرسوم :

برای کوددهی کاکتوس ها بهتر است از کود آهسته رهش اسموکوت یا ترموکوت که نیتروژن بهینه شده ای دارد استفاده کنید. کودهای آهسته رهش به هیچ عنوان باعث شوک و سوختگی گیاه نمی شود. برعکس، کودهای سریع رهش همان کود های مرسوم بازاری مثل کود 20-20-20 (NPK) و کود 36-12-12 (NPK) می توانند به گیاه شوک وارد کند یا ریشه گیاه را بسوزانند و باعث آسیبی شوند که می تواند مانع رشد آن شود.

دوستان دقت کنید قبلا چون کود های تخصصی کاکتوس در ایران موجود نبود به اجبار از کود های درختان میوه استفاده میشد. که هنوز هم استفاده می شود و مشکل خاصی در صورت دز مصرف مناسب ایجاد نمیکند. ولی برای تولید کارهای خاص و کلکسیونی عاقلانه است از کود های گرانول کاکتوس که با دانش و تکنولوژی جدید ساخته شده استفاده کرد. شکی نیست این کود های گرانول جز بهترین کود کاکتوس به شمار می آیند. فقط کافی است یکبار امتخان کنید.

قبل از اینکه به کاکتوس کود دهید، نکات زیر را بخوانید:

  • کاکتوس ها تغذیه کننده سنگینی نیستند، همیشه بهتر است کمتر از آنچه فکر می کنید به آنها کود بدهید
  • به کاکتوسی که اخیراً  تعویض گلدان شده است کود ندهید
  • در صورت امکان، کود را تا حد نصف قدرت رقیق کنید
  • هرگز به کاکتوس در فصل خوابش کود ندهید
  • کودی را انتخاب کنید که نیتروژن کمی دارد
  • با دوزهای کوچک شروع کنید و طی چند هفته به دوزهای بزرگتر برسید

کود گرانول مخصوص کاکتوس

توجه در هنگام استفاده از کود کاکتوس

برای کوددهی بهتر، توجه به عوامل زیر در رابطه با خاک و نوع کود ضروری است:

زهکشی خوب:

همیشه بهترین کود کاکتوس برای موفقیت در رشد ایده عال کافی نیست، عاقلانه است که از زهکشی خوب خاک مورد نظر اطمینان حاصل کنید. وقتی کاکتوس خود را در گلدان قرار می دهید، اطمینان حاصل کنید که مخلوط گلدان حاوی مواد سبک تری مانند شن، ماسه و سایر مواد کوچک اما سخت است. اینها برای کاکتوس مناسب هستند زیرا دارای تراکم مناسب هست و بنابراین فضایی را برای آب و کود فراهم می کند تا از طریق آن فیلتر شده و گیاه را در قسمت های مناسب تغذیه کند. در صورت وجود آب اضافی، خاک می تواند به راحتی تخلیه شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

تغذیه متعادل:

از آنجایی که کاکتوس به ترکیب متعادلی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارد، اطمینان از اینکه کودی که برای آن استفاده می‌کنید به نسبت‌های مناسب پایبند باشد، بسیار مهم است. نیتروژن مهمترین عنصر در این میان است، بنابراین دریافت کود و خاک با مقادیر مناسب نیتروژن یک پیروزی برای رشد کاکتوس است.

pH خنثی:

pH خاک عامل مهمی در تعیین کود مناسب برای کاکتوس شما است. اطمینان حاصل کنید که مخلوط گلدان شما دارای pH خنثی است. این مقدار باید بین 6 تا 8 در مقیاس pH باشد. اگر ph خاک کاکتوس مناسب نباشد شما با مصرف بهترین کود کاکتوس نیز نتیجه ای مطلوب نخواهید گرفت.

کاکتوس یکی از مقاوم ترین گیاهانی است که می تواند در سخت ترین شرایط آب و هوایی مقاومت کند. این باعث می شود که نگهداری آنها حتی زمانی که در خانه رشد می کنند کم باشد. این امر به ویژه از نظر آبیاری و کود دهی بسیار زیاد است. کاکتوس به ترکیب خاصی از کود نیاز ندارد اما در کودهای آلی ساخته شده با NPK کم بهترین رشد را دارد. در حالی که هنوز هم می توان از کود شیمیایی روی کاکتوس استفاده کرد، به دلیل غلظت بالای NPK در صورت عدم درک نسبت های مناسب، توصیه نمی شود.

pH خاک

 

امیدواریم از این مقاله لذت ببرید، اگر همچنان دنبال این سوال هستید که بهترین کود کاکتوس چیست؟ در اینجا لیستی از کودهای مورد علاقه و توصیه شده ما وجود دارد:

پیشنهاد ویژه: کود گرانول کاکتوس 

کود های NPK تخصصی که در صفحه کود گرانول کاکتوس میتوانید مشاهد کنید، تمامی این کود ها به طور کاملا تست شده و اختصصاصی برای کاکتوس و سایر گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. مزیت فوق العاده این کود ها کند رهش بودن آنهاست. یعنی آهسته آزاد می شود. یعنی در طول 3 الی 6 ماه ماندگاری در خاک دارد. شما برای هر گلدان تعدای از کود گرانول با خاک مخلوط می کنید و در طول چنذ ماه به آهستگی کود آزاد و در دسترس گیاه قرار میگیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *